ÉNEKES(KABÓCA) – állat (családnév)



 óriás énekeskabóca
(Fotó: óriás énekeskabóca)




Tibicina haematodes – óriás énekeskabóca. Teste fekete, vöröses potrohgyűrűkkel. A legnagyobb kabócánk, hossza 26-38 mm. Közép-Európa déli részén és a Földközi- és a Fekete-tenger partvidékén fordul elő. Magyarországon főleg a meleg mezoklímájú területeken terjedt el, a hagyományos művelésű szőlőkben például kifejezetten gyakori volt. Az intenzív szőlő- és gyümölcstermesztés elterjedésével aztán országosan nagyon megritkult, de az utóbbi egy-két évtizedben, miután a nagyüzemi gyümölcstermesztést sok helyen magángazdaságok, hobbikertek váltották
fel a korábbi élőhelyein, állománya sokfelé (pl. a Budai-hegységben is) újra érezhetően erősödik. Hangja igen erős, folyamatos, köszörülésre emlékeztető zaj, ami az imágók tartózkodási helyéről, bokrok, fák lombkoronájából messzire hallatszik. Kifejezett gazdanövény-specificitása ugyan nincs, sokféle fás szárú növényen képes kifejlődni, de megfigyelések szerint nálunk gyakran, esetleg a termőhely mezoklímája miatt is, szőlőhöz, kökényhez, különböző gyümölcsfákhoz kötődik. Lárvája ezek gyökerén szívogatva több évig fejlődik. Védett.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Család: Cicadidae – Énekeskabóca-félék
Erőteljes, nagy testű (10-40 mm) kabócák, sokszor nagykabócáknak is hívják őket. Egyesek két családként (Cicadidae és Tibicinidae) kezelik a csoportot. Ugrani nem képesek, viszont ciripelni tudnak, de csak a hímek. Az éneklés a potroh hasi oldalán lévő páros membránnal történik, amit a hím kabóca egy izom segítségével pattogtat, és a hangot a testében légcsövekből kialakult rezonátorszerv segítségével erősíti fel. Hártyás szárnyuk jóval túlér a potrohon. Három pontszemük háromszög alakban helyezkedik el.
Fejlődésmenetük hemimetamorfózis, a szárny csak az utolsó vedlés alkalmával alakul ki. Lárváik a talajban élnek, első pár lábuk erős ásólábbá módosult, és növények gyökereit szívogatják. Az imágók kibújása előtt a lárvák előjönnek, felmásznak valamilyen növényre, és a kifejlett kabóca elrepülése után ottmarad a jellegzetes lárvabőr.
Melegkedvelők. Nálunk kb. 5 fajuk él.

Zene: -